MagasinettLNK-kortetPirionStartsida
Heim | Nyhende | Facebook fremjar dialektbruk
onsdag 11. november 2009 09:00    PDF Skriv ut E-post
Facebook fremjar dialektbruk

berit Skog

I ei undersøking gjort under Forskingsdagene i 2008 fortalde 60 prosent av dei spurte at dei bruker dialekten si på Facebook.

– Dialekt blir ein viktig kommunikasjonsreiskap i interaksjonen med andre, seier Berit Skog, førsteamanuensis ved Institutt for sosiologi og statsvitskap ved NTNU i Trondheim. Skog har jobba i mange år med sosiale medium, spel og IKT, og det er ho som står bak denne undersøkinga.

Det er dei yngste gruppene som brukar dialekten sin mest på Facebook. Medan 80 prosent av dei på 15 år skriv dialekt, er det berre 25 prosent av dei over 30 år som seier at dei gjer det.

Del av eit bilete

– Facebook handlar om å knyte kontaktar, skaffe seg venner og å kommunisere. Det handlar òg i stor grad om å syne seg fram og lage seg ein profil. Folk bruker dialekten sin, i kombinasjon med bilete, interesser og preferansar, som eit verkemiddel for å syne kven dei er, forklarar Skog.

I undersøkinga hennar svara heile 70 prosent at dei snakkar norsk på Facebook, medan 45 prosent snakkar engelsk heilt eller delvis. Dei fleste varierer altså språkbruken og snakkar meir formelt nynorsk eller bokmål til meir perifere forbindelsar. Dialekten blir brukt til dei nære forbindelsane og i dei uhøgtidelege samanhengane.

Også Twitter

Desse funna meiner Skog heng saman med utviklingstrekk elles i samfunnet.

– Det er generelt akseptabelt å bruke dialekt i media, som i TV og radio, og dette gjeld også i skriftlig, sosial kommunikasjon.

Dialekt har lenge vore ein stor del av sms-språket, og i tillegg til Facebook har også Twitter blitt ein naturleg arena for dialekt.

– Det eit personleg preg på ei kjapp og kort melding, som jo er typisk for Twitter, forklarar Berit Skog.

Trønder, bokmål og engelsk

På Facebook treff vi nokre brukarar som er med på å underbyggje dei funna Skog har gjort. Caroline Sørensen Skaget (16) er frå Trondheim og kan fortelje at ho for det meste bruker trønderdialekten sin når ho kommuniserer med andre på Facebook og via sms.

Ho synest i utgangspunktet ikkje det er noko skilje mellom kva tid det høver seg å bruke dialekt, eller ikkje. Samstundes vedgår ho at det er lettare å bruke reint bokmål når ho sender meldingar til folk ho ikkje kjenner.

– Æ bruke bokmål te en svensk kompis æ har, å engelsk te stemora mi, fortel ho til oss på Facebook.

– Er du stolt av dialekten din?

– Både ja og nei, mene østlandsk e my bedre da, føle man blir tatt litt mer særiøst da, skriv Caroline Sørensen Skaget.

Stolt av vågådialekt

Ein annan brukar vi kjem i kontakt med, er Åse-Kari Kobbersletten. Ho er 39 år og er såleis i den aldersgruppa som brukar dialekten sin mindre, ifølgje undersøkinga frå Forskningsdagene.

– Eg opplever Facebook som ein privat setting og finn det heilt naturleg å skrive dialekt, seier Åse-Kari Kobbersletten (39). Ho er ein ivrig brukar av vågådialekten, både på Facebook og i sms-ar, og ho er i godt selskap.

– Mange av dei eg er på Facebook med, skriv dialekt. Dette er folk frå Vågå og frå andre plassar i landet.

Kobbersletten seier ho er stolt av dialekten sin, og at den gjerne kjem til syne på post-it-lappar og på skriftlige beskjedar til familie og vener.

– Blir du alltid forstått?

– Ja, eg føler eg blir forstått når eg bruker dialekt. I alle fall skriftleg.

FAKTA: Dialekt-døme funne på Facebook:

Gut (15), Stavanger
Tror iche eg ska laga kjøttkaker ijen:P xD


Kvinne (23), Vågå
Døkk æ hjærtele vælkomne når oss kjøm inn;)


Mann (34), Trondheim
Bare mæ å kjæresten i hælga :-)


Kvinne (57), Trondheim
Æ kjenne mæ itj igjen sjøl heller......


Kvinne (22), Bodø
E trøtt:) Så nu bi de en siste røyk å så god natt;)

Share/Save/Bookmark
Sist oppdatert ( onsdag 11. november 2009 09:51 )
 

Vil ha eigen kystoffensiv

News image

Stortingspolitikarar på tvers av benker og komitear går no saman i ein eigen allianse som skal tale kysten si sak.

Les meir

– Treng nye kanalar for engasjert ungdom

News image

– Ungdom er framleis engasjert i politikk, men det trengst nye kanalar for å fanga opp det politiske engasjementet deira. Det meiner forskar Guro Ødegård.

Les meir

Klar til å lenke seg fast

News image

Synnøve Kvamme (19) har kjempa for heimbygda si, Granvin, i fem år. Regjeringspolitikarane har ho lite til overs for.

Les meir

Bjørnsonstipendet til Sigmund Løvåsen

News image

Forfattar Sigmund Løvåsen får Bjørnsonstipendet 2010.

Les meir

Nytt frå Noreg

  • - Viktigst at det ikke gikk liv
    Å se rasstedet i Lyngen gjorde et mektig inntrykk på olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp).
  • Strid om borgerlig samarbeid i Oslo
    Bare timer etter at Carl I. Hagen (66) lanserte seg selv som ordførerkandidat for Fremskrittspartiet ved kommunevalget i 2011, avslår Høyre invitten til et borgerlig samarbeid før valget.
  • EU vil straffe økonomiske syndere
    TØFFERE: EU vil straffe de som ikke har ryddig økonomi. Her er sjefen for den europeiske sentralbanken, Jean-Claude Trichet (venstre), her i samtale med Belgias finansminister Didier Reynders (midten) og Luxembourgs statsminister Jean-Claude Juncker. Foto: JOHN THYS/AFP
  • Kjenner seg ikke igjen i Gjedrem-utspill
    - IKKE PASSIVISERT: Administrerende direktør Arne Hyttnes i Finansnæringens fellesorganisasjon (FNO) reagerer på sentralbanksjefens beskrivelse av banknæringen. Foto: Josefsen, Jon-Michael
  • Lysere utsikter for Madlaleiren
    Forsvarsminister Grete Faremo (Ap) vil gå inn for revurdering av vedtaket om å legge ned rekruttskolen i Stavanger.
  • Hagen vil bli ordfører i Oslo
    Fremskrittspartiets mangeårige formann Carl I. Hagen (66) sier ja til å stille som partiets ordførerkandidat i Oslo.
  • Carl I. Hagen gjør comeback
    Carl I. Hagen gjør comeback som lokalpolitiker, etter at han for to år siden sluttet som stortingsrepresentant.
  • Hagen vil bli ordfører i Oslo
    Fremskrittspartiets mangeårige formann Carl I. Hagen (66) sier ja til å stille som partiets ordførerkandidat i Oslo.
  • Hagen vil bli ordfører i Oslo
    Fremskrittspartiets mangeårige formann Carl I. Hagen (66) sier ja til å stille som partiets ordførerkandidat i Oslo.
  • Hagen vil bli ordfører i Oslo
    Fremskrittspartiets mangeårige formann Carl I. Hagen (66) sier ja til å stille som partiets ordførerkandidat i Oslo.

Nytt frå distrikta

  • Vernar seg med kvelerslangar
    Rusmiljøet i Molde brukar kvelerslangar for å verne seg.
  • Fulle ferjer frustrerer
    Det er så lite plass på ferjene at folk kjøper seg ein ekstra bil for å ha på andre sida av fjorden. Skal du få bilen om bord, må du stille deg i kø i lang tid på førehand.
  • Nekter de ansatte tarifflønn
    Bedriften Bekken og Strøm i Gjøvik vil ikke gi de ansatte tarifflønn. 30 av de 83 ansatte ved sko- og klesprodusenten har nå organisert seg for å få orden på arbeidsforholdene.
  • Lanzinger har krav på erstatning
    Alpinisten Matthias Lanzinger, som ble hardt skadet i et worldcup-renn i Kvitfjell i Ringebu i 2008, har krav på erstatning etter behandlingen han fikk på Ullevål sjukehus.
Kopirett © 2010 LNK - NYTT. Alle rettar er reserverte.
Joomla! er fri programvare publisert under GNU/GPL License.

LNK Postboks 7044    St. Olavs plass    0130 OSLO    post@lnk.no    Telefon: 22 33 14 00    Faks: 53 43 20 51